Home Video

Video

Qazim Kërtusha, artisti ku bashkohet skulptura me arkeologjinë

Geri Emiri
0
0
0
Profil artisti/ Qazim Kërtusha lindi në Durrës më 24 tetor 1952, ku ndoqi kursin e skulpturës në studion e skulptorit Sabri Tuçi. Në vitet 1970-’75 përfundoi studimet në Akademinë e Arteve të Bukura, për skulpturë monumentale. “…Shprish ekuilibre, për të krijuar emocione të një mos dakortësie njerëzore, të një diversiteti që bën botën të lëvizi […]

Muzeu Arkeologjik Durrës, “thesari i Adriatikut”

Redaksia- Amfora.al
0
0
0
Përgjatë 3000 viteve Durrësi ka qenë pika lidhëse e tregtisë që zhvillohej në pellgun e Mesdheut dhe Adriatikun Lindor, duke u quajtur nga autorët antik edhe si “Taverna e Adriatikut”. Sot qyteti ka muzeun arkeologjik më të madh në Shqipëri. Muzeu i vjetër u hap në mars të vitit 1951, duke ekspozuar objektet e zbuluara […]

“Dhuro ngrohtësi për fundvit”, të rinjtë në ndihmë të familjeve në nevojë

Geri Emiri
0
0
0
Të rinjtë në qytetin e Durrësit me moton “Dhuro ngrohtësi për fundvit”, i erdhën në ndihmë familjeve në nevojë duke ju bashkuar me ushqime dhe veshje, për të kaluar të gëzuar natën e ndërrimit të viteve dhe për të nisur me shpresë vitin e ri 2018. Për rreth 18 familje në zonën e ish-Kënetës, Shkozetit, […]

Qazim Kërtusha, artisti ku bashkohet skulptura me arkeologjinë

Forum qytetarësh në Dyrrah, mbi vlerat e monumenteve, arritjet dhe sfidat e arkeologjisë

Geri Emiri
0
0
0
Arena e amfiteatrit të Durrësit mikpriti qytetarët e saj, ndryshe nga shekuj më parë, jo për t’u argëtuar me dyluftimet e gladiatorëve, por për të reflektuar dhe për të njohur rëndësinë e kësaj vepre madhështore dhe zbulimeve të ngjashme të nëntokës së Durrësit. Arkeologu Fatos Tartari, që i kaluar dekadat e fundit duke zbuluar objekte […]

Muzeu Arkeologjik Durrës, nuk duhet lënë pa u vizituar këtë verë!!!

Geri Emiri
0
0
0
VIDEO-PROMOVUESE/ Për të gjithë ju që zgjidhni t’i kaloni pushimet në bregdetin e Adriatikut dhe mbrëmjet në shëtitoren e “Vollgës”, nuk duhet të humbni mundësinë të vizitoni një larmishmëri objektesh arkeologjike që përbëjnë thesarin e nëntokës shqiptare. Muzeu Arkeologjik i Durrësit, i cili u hap në vitin 1951 dhe godina e re u inagurua në […]

Kalaja e Prizrenit, faktet që pak i njohim dhe projektet ambicioze që po zbatohen

Geri Emiri
0
0
0
INTERVISTË/ Qyteti mikpritës sapo kalon kufirin shqiptar, është Prizreni. Aty ku karakteristikat e mesjetës së vonë kanë vulosur fatin e zhvillimit të qytetit. Kurora e kodrës mbi qytet, përbëhet nga mure të larta dhe hijerëndë. Shtegu që të çon në zemër të kalasë, është i ngushtë dhe gjarëpron midis shtëpive me stil mesjetar. Për të […]

Arkeologjia mikpret performancat e të artistëve të rinj nga Europa dhe Mesdheu

Geri Emiri
0
0
0
VIDEO/ Dita e fundit e edicionit të 18-të “Mediterranea”, me artistë të rinj nga Europa dhe Mesdheu, i mbylli aktivitetet në qytetin e Durrësit me performanca, muzikë dhe video, në Muzeun Arkeologjik Durrës. Bienalja solli në Shqipëri 230 artistë, regjisorë, shkrimtarë, arkitektë, performues, muzikantë, artistë pamor, nga mosha 18 deri në 34 vjeç, që paraqitën […]

Durrësi nderon “babain” e arkeologjisë së tij. Bashkëpunëtorët kujtojnë punën e Vangjel Toçit

Geri Emiri
0
0
0
Dita Ndёrkombёtare e Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeologjike, që u shënua më 18 prill, këtë vit la gjurmë në një prej rrugëve të qytetit të Durrësit. Këshilli Bashkiak pak muaj më parë vendosi që rrugën nga bulevardi “Epidamn”, drejt amfiteatrit romak, t’i vendos emrin e arkeologut te shquar të nëntokës së Durrësit, Vangjel Toçi. […]

Mbrojtja e arkeologjisë, qytetarët protestojnë kundër punimeve tek “Veliera”

Geri Emiri
0
0
0
Paraditen e djeshme qytetarë të Durrësit dhe të Tiranës, janë mbledhur në sheshin ku po kryhen punimet për ndërtimin e “Velierës”, duke i kërkuar bashkisë Durrës që firma e kontraktuar prej saj të ndalojë punimet pranë gjetjeve arkeologjike. Kjo sipas tyre, bazuar në urdhërin e gjykatës administrative, për të ndaluar punimet pranë kësaj zone. Në […]