Home Rrëfim Skënderbeu së shpejti na pret në Bulqizë!
Skënderbeu së shpejti na pret në Bulqizë!
0

Skënderbeu së shpejti na pret në Bulqizë!

0
0

PODCAST (INTERVISTË AUDIO)

Në vitin e largët 1465, komandanti shqiptar i besuar i osmanëve, Ballaban Pasha, vinte me një ushtri nga Maqedonia, e një tjetër ishte nisur nga përtej Adriatikut, për të rrethuar Skënderbeun në fushën e fshatit Vajkal, në Bulqizë. Taktikat e Skënderbeut sollën thyerjen e të dyja ushtrive, me gjithë koston e lartë, kapjen robër të disa prej komandantëve të tij më të besuar.

“Gurët e Skënderbeut”

Sot në fushë qëndrojnë disa shkëmbinj, që vendasit i quajnë “Gurët e Skënderbeut”. Për të kujtuar këto beteja epike, me iniciativën e z. Asllan Daxha dhe mbështetjen e disa sipërmarrësve nga Bulqiza, këtë muaj në fushën e Vajkalit do të vendoset një përmendore kushtuar heroit tonë kombëtar.

Asllan Daxha

Për të mësuar më shumë rreth kësaj iniciative të munguar prej kohësh, në intervistën e mësipërme në audio (Podcast), do të njiheni edhe me skulptorin që po punon këtë përmendore, Etmond Balen.

*SHËNIM:

Ky Podcast ofrohet i aksesueshëm në dy platforma, “Youtube” dhe “Sound Cloud”.

 

Geri Emiri Është themelues dhe web-editor i blogut “Amfora.al”, të profilizuar në fushën e raportimit mbi arkeologjinë dhe monumentet e kulturës në Shqipëri. Ai është diplomuar për Gazetari dhe Komunikim në Universitetin e Tiranës. Ka punuar në disa media online dhe televizion. Aktualisht punon edhe si gazetar i lirë.

Jepni komentin tuaj

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *